Kielce



Wzgórze Zamkowe

"Wzgórze Zamkowe” - miejska instytucja, utworzona decyzją radnych 19 maja 2011 roku, która oficjalnie zainaugurowała swoją działalność 22 czerwca 2012, przy ulicy Zamkowej 3. Wzgórze Zamkowe to miejsce sprzyjające rozwojowi edukacji i kreatywności kielczan oraz odwiedzających gości. Wzgórze Zamkowe to fragment najpiękniejszego miejsca starych Kielc. Otaczają go perły kieleckiej architektury i jakby dla wytchnienia od natłoku bogactw materialnych - niewielki, ale za to niezwykle urokliwy park miejski. Z jednej strony WZ sąsiaduje z cudowną barokową Katedrą ze swoją niemal tysiącletnią historią i Pałacem Biskupów Krakowskich kryjącym skarby Muzeum Narodowego, z drugiej strony z tętniącym życiem artystycznym Domem Środowisk Twórczych i pierwszą w Polsce świecką Galerią Sztuki Sakralnej.

Zamkowa3.pl



Kadzielnia

Kadzielnia – wzgórze, w południowo-zachodniej części Kielc – stolicy województwa świętokrzyskiego. Kadzielnia, zbudowana z wapieni górnodewońskich (fran, famen) ma wysokość 295 m n.p.m. Obecne wyrobisko (wcześniej były tam kamieniołomy) wypełniają wody podziemne tworząc Jezioro Szmaragdowe. Od 1962 roku znajduje się tu Rezerwat przyrody Kadzielnia. Odkryto tu kilkadziesiąt niewielkich jaskiń. Przez Kadzielnię przechodzi szlak turystyczny czerwony czerwony szlak miejski prowadzący przez Kielce.



Karczówka

Karczówka – z pobernardyńskim klasztorem i kościołem rektoralnym p.w. św. Karola Boromeusza naszczycie wzgórza – to perła architektury sakralnej województwa i relikt średniowiecznego ośrodka górniczego. Dla kielczan to miejsce wyjątkowe, posiadające znaczenie historyczne i emocjonalne, jako czynny świadek wydarzeń ważnych dla historii regionu. Jego otwartość dla ludzi pielęgnują po dziś dzień księża Pallotyni zawsze serdecznie witający gości klasztoru i kościoła.

karczowka.com



Geopark Kielce - Centrum Geoedukacji

Centrum Geoedukacji to nowoczesna placówka, należąca do Geoparku Kielce. Obiekt zlokalizowany jest w południowo-wschodniej części rezerwatu Wietrznia i jest to najważniejsza atrakcja geoturystyczna na trasie „Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego. Inwestycja została zrealizowana ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Centrum Geoedukacji to miejsce, gdzie w przystępny sposób przekazujemy wiedzę geologiczną i geograficzną, z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi edukacyjnych. Wizyta w Centrum Geoedukacji jest świetnym wstępem do lepszego zrozumienia geologicznego fenomenu Gór Świętokrzyskiego, na czele z gołoborzami, jaskiniami czy dawnymi rafami koralowymi. Dla odwiedzających proponujemy:

  • zajęcia geoedukacyjne (teoretyczne, praktyczne),
  • zajęcia terenowe w obrębie obiektów geoturystycznych Kielc,
  • zwiedzanie Galerii Ziemi,
  • podróż kapsułą 5D „Podróż do wnętrza Ziemi”.
  • ZWIEDZANIE CENTRUM GEOEDUKACJI JEST BEZPŁATNE Gorąco zapraszamy do odwiedzenia Centrum Geoedukacji!



Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach ul. Jana Pawła II 5 25-013 Kielce tel.: 41-344-57-92 fax: 41-344-82-61 zeromski.mnki.pl



Muzeum Historii Kielc

Idea powołania do życia muzeum poświęconego historii Kielc sięga początków kieleckiego muzealnictwa. Dzieje miasta zaistniały na wystawach i w zbiorach utworzonego w Kielcach w 1908 roku muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Nawiązano wówczas do najstarszych w dziejach Kielc kolekcji o charakterze muzealnym tworzonych w XIX wieku w Akademii Górniczej i Szkole Wojewódzkiej, przypominano o działalności naczelnika powiatu kieleckiego, kolekcjonera i mecenasa sztuki – Tomasza Zielińskiego i pasji kolekcjonerskiej rodziny Jarońskich. Muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, kierowane w latach 1908-1933 przez Tadeusza Szymona Włoszka, weterana powstania styczniowego, gromadziło eksponaty przyrodnicze, geologiczne, archeologiczne i historyczne, zgodnie z zasadami powstającego w Królestwie Polskim ruchu regionalistycznego. W okresie międzywojennym kilkakrotnie podejmowano próby zorganizowania w Kielcach Muzeum Historii Kielc, Muzeum Ziemi Kieleckiej czy Muzeum Regionalnego. Ta ostatnia inicjatywa miała także związek z dziejami kieleckiego pałacu biskupów krakowskich. Wojewoda kielecki poparł pomysł Komitetu Społecznego, polegający na nadbudowie północnego skrzydła pałacu i przeniesieniu tam urzędów z korpusu głównego (siedziby Urzędu Wojewódzkiego) oraz utworzeniu Muzeum Ziemi Kieleckiej. Brak datków od społeczeństwa miasta spowodował poprzestanie na rekonstrukcji pałacu w latach 30.


Muzeum Zabawy i Zabawek

Jesteśmy największym i najstarszym muzeum zabawek w Polsce. Na 631 m kwadratowych powierzchni wystawienniczej prezentujemy kilka tysięcy eksponatów. Zwiedzający mogą obejrzeć kilkanaście wystaw, m.in. lalki z całego świata, zabawki historyczne i ludowe, modele samochodów, samolotów, statków, kolejkę elektryczną. Dokładamy wszelkich starań, aby zwiedzanie Muzeum było dla dzieci niezwykłą przygodą, stąd wystawy interaktywne, na których młodzi odkrywcy historii zabawek mogą nie tylko obejrzeć, ale i dotknąć eksponatów. Podczas zwiedzania dzieci mają także okazję pobawić się w kąciku zabaw, a latem także na dziedzińcu Muzeum. Muzeum Zabawek i Zabawy mieści się w zabytkowym XIX-wiecznym budynku dawnych hal targowych. Codziennie w południe z wieży zegarowej muzeum „wylatuje" świętokrzyska Baba Jaga, wyrzeźbiona przez Arkadiusza Latosa, a zamontowana na wieży przez zegarmistrza Bonifacego Komorowskiego. muzeumzabawek.eu



Dworek Laszczyków

Zlokalizowany na południowym stoku Wzgórza Zamkowego przy ulicy Jana Pawła II 6, za drewnianym, krytym gontem ogrodzeniem, cofnięty w głąb posesji. Należy do najcenniejszych zabytków Kielc nie tylko z racji ponad dwustuletniej historii, ale przede wszystkim ze względu na fakt, że jest ostatnim drewnianym obiektem tego typu na terenie miasta. Wystawiony przez Jakuba Jaworskiego, ostatniego starostę biskupiego, na terenie wydzierżawionym na mocy umowy z 7 marca 1788 r. zawartej z ks. Jerzym Dobrzańskim, kanonikiem katedralnym krakowskim, dziekanem Kolegiaty Kieleckiej. Do lat 70 XX w. znajdował się w rękach prywatnych, a następnie mieściła się w nim siedziba ZOZ-u. W 1988 został przekazany Muzeum Wsi Kieleckiej na cele administracyjne i wystawiennicze.




Okolice


Dąb Bartek

Dąb Bartek – jeden z najstarszych w Polsce dębów, od 1954 r. chroniony jako pomnik przyrody, rosnący przy drodze we wsi Bartków, w województwie świętokrzyskim.



Szklany Dom - Ciekoty

W malowniczo położonych Ciekotach stał dwór, w którym lata swojego dzieciństwa i młodości spędził wybitny polski prozaik i publicysta Stefan Żeromski. Dom, który był zamieszkiwany przez rodzinę Żeromskich w latach 1871 – 1883 uległ całkowitemu spaleniu w 1900 roku. Na początku lat siedemdziesiątych XX wieku ostatni właściciele ziem - rodzina Rostkowskich - przekazali teren ówczesnym władzom regionu. Przez kolejne dziesięciolecia Żeromszczyzna była miejscem działań kieleckiej chorągwi ZHP im. S. Żeromskiego. W 2010 roku staraniem władz gminy Masłów, przy wsparciu środków unijnych, powstało tu Centrum Edukacyjne Szklany Dom. Nowy układ przestrzenny miejsca ma charakter symboliczny. Na jednej osi, na przeciw siebie, znajdują się dwa obiekty łączące przeszłość ze współczesnością - t.j. pamięć o pisarzu i jego ideii pracy pozytywistycznej, służącej postępowi cywilizacyjnemu. Drewniany dworek, stylizowany na drobnoszlachecki dwór z drugiej połowy XIX wieku, w którym eksponowane są obiekty upamiętniające życie i twórczość pisarza, pełni funkcję miejsca promującego literaturę i czytelnictwo oraz regionalne dziedzictwo kulturowe. Szklany Dom, którego przestronne, nowoczesne pomieszczenia służą prezentacjom sztuki współczesnej oraz realizacjom programów edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Równolegle z animacją kulturalną, Centrum prowadzi działania w obszarze turystyki i rekreacji, popularyzując przyrodnicze walory regionu.

szklanydom.maslow.pl


Osada Średniowieczna

W niewielkiej miejscowości Huta Szklana w gminie Bieliny powstało dość nietypowe miejsce. To Średniowieczna Osada, w której czas cofa się o kilka stuleci. Gdy tylko przekroczymy bramę Osady poczujemy się, jakby wehikuł czasu przeniósł nas w odległą przeszłość. Wioska została wybudowana na działce o powierzchni ok. 1,63 ha. W Osadzie zlokalizowane są drewniane chatki z XII/XIV w. które w interaktywny sposób ukazujących życie Słowian i ich pracę. Na każdym stanowisku można zapoznać się z innym rzemiosłem i wcielić się w rolę słowiańskiego rzemieślnika tj. garncarza, tkacza, kowala czy rymarza. Ponadto wioska stanowi bazę infrastrukturalną dla gier terenowych pn. "Kraina Legend Świętokrzyskich" odwołujących się do lokalnych legend, w szczególności pokazujących proces przyjęcia chrześcijaństwa przez Słowian, ukazujących słowiańską mitologię i ich pozostałości w obecnych zwyczajach. Gry terenowe stanowią innowacyjny produkt zapewniający edukację przez zabawę. Oferta Wioski stanowi uzupełnienie funkcji edukacyjnej Zespołu Klasztornego na Świętym Krzyżu o atrakcyjne w formie przedstawienie początków chrześcijaństwa w regionie świętokrzyskim.

osadasredniowieczna.eu


Święty Krzyż

Data założenia klasztoru benedyktynów na Łysej Górze nie jest znana. Tradycja benedyktyńska utrwalona przez opata Katarzynkę w monografii Powiesi Rzeczy Istej, a powtórzona przez Długosza w Dziejach Polski, przypisuje fundacje Bolesławowi Chrobremu w 1006 roku. Natomiast opat Maciej z Pyzdr (II połowa XV w.) umieścił notatkę na marginesie Rocznika Świętokrzyskiego, że klasztor na Łysej Górze został założony w 1020 roku (M.P.H. tom El, str. 57). Fakt założenia klasztoru został ujęty w poetyckie opowiadanie o Św. Emeryku. Królewicz Emeryk, jak głosi legenda będąc w Polsce w 1006 roku u grobu Św. Wojciecha, polował w Górach Świętokrzyskich. Urzeczony, jak pisze Długosz, niezwykłością i starożytnością miejsca jak najbardziej odpowiedniego dla sług bożych oddanych kontemplacji, prosił Bolesława, by ufundował klasztor. Długosz z wielką ostrożnością wykorzystuje legendę. U kronikarzy benedyktyńskich jest ona bardzo rozbudowana. Oczywiście, legenda ta nie pokrywa się z faktem historycznym. Odwiedziny Polski przez Emeryka w 1006 r. należy odrzucić, gdyż urodził się on dopiero w 1007 roku. Królewicz węgierski mógł więc odwiedzić Polskę w późniejszym terminie. Emeryk - Imre był jedynym synem Stefana I, króla Węgier. Od najmłodszych lat brał udział w objazdach kraju, obradach z komesami i wyprawach wojennych. Ojciec w ten sposób przygotowywał go do przyszłych obowiązków monarchy. „Rocznik Świętokrzyski" opowiada: Król Stefan spłodził syna imieniem Emeryk i po dziesięciu lutach zawarł przyjaźń z Mieszkiem II, królem polskim, w następstwie której Emeryk, jakoby przymuszony przez ojca i wielmożów, pojął za żonę córkę Mieszka. Przybył tedy do Gniezna i Poznania z małżonką dziewicą i dziewicą ją aż do śmierci zostawił. Polując na jelenie z królem Mieszkiem w okolicy Kielc miał widzenie anielskie, na skutek którego osobiście udał się na Łysą Górę i klasztorowi tudzież braciom Św. Benedykta ofiarował Święty Krzyż, który nosił.

swietykrzyz.pl


Muzeum Wsi Kieleckiej



Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Zamek Krzyżtopór wzniesiony w typie palazzo in fortezza, czyli rezydencji łączącej wygodę mieszkańców z funkcją obronną, ukazuje ścisłe związki z jedną z najwspanialszych włoskich rezydencji ? własnością rodu Farnese - zamkiem Caprarola, który Krzysztof Ossoliński odwiedził w czasie swej podróży do Rzymu. Obronny zamek został wzniesiony na nietypowym planie ? wpisanej w pięciobok bastionowej fortyfikacji. Pałac, fortyfikacje i ogród ? trzy główne elementy założenia ? zostały powiązane osiowo. O projektancie niestety nic nie wiadomo. Dzięki odkryciom w Archiwum miasta Krakowa udokumentowany jest jako budowniczy wymieniony w 1633 r. włoski architekt Lorenzo Senes (Laurentius Senes, Muretto de Sant in Gryzonia).

krzyztopor.org.pl


Krzemionki Opatowskie

Od chwili odkrycia prahistorycznych kopalń w Krzemionkach i rozpoczęcia organizacji rezerwatu archeologicznego pojawiały się głosy o konieczności stworzenia muzeum pradziejowego górnictwa krzemienia. Pierwszym merytorycznym opiekunem zabytku z ramienia Państwowego Muzeum Archeologicznego został Stefan Krukowski. Jego działalność w okresie międzywojennym skupiała się przede wszystkim na badaniach i sprawach ochrony rezerwatu, choć wielokrotnie w swoich wypowiedziach podnosił postulat utworzenia placówki muzealno-naukowej. W 1953 roku, po przejęciu zarządu rezerwatu od PMA przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach koncepcja odżyła. W toku prowadzonych na szeroką skalę prac archeologiczno-konserwatorskich pozyskano szereg zabytków, które eksponowała niewielka wystawa zorganizowana w pomieszczeniach bazy krzemionkowskiej ekspedycji archeologicznej. W latach 60 powstała istniejąca do dziś droga dojazdowa i parking przy granicy pola eksploatacyjnego, a obok pawilon ekspozycyjny oraz budynek administracyjno-gastronomiczny. Mimo pojawiających się później kolejnych planów i projektów muzeum ta skromna infrastruktura umożliwiała działalność wystawienniczą w Krzemionkach do drugiej połowy lat 80.

krzemionki.pl


Park miniatur w Krajnie

Ośrodek Sabat Krajno Powstał w 1999r. Początki Sabatu to stok narciarski( 425m npm. ), który znajduje się u podnóża Łysicy 612m.npm. najwyższego wzniesienia w Górach Swiętokrzyskich znanego też ze zlotów czarownic, które ponoć tu się odbywały. To tutaj Stefan Żeromski jeździł na nartach lecz nie było jeszcze wyciągów, które mógłby opisać. Stacja Górna wyciagów znajduje sie na wysokości 425m npm. i zjazd jest trasą o dł. około 850 m do dolnej stacji, która znajduje się na wysokości 330 m npm. Zainstalowane są dwa wyciągi narciarskie (talerzyki czekające) francuskiej firmy Poma. Obok trasy narciarskiej usytuowany jest Snowpark z dwoma trasami a na samym dole znajduje sie szkółka narciarska z stumetrowym wyciągiem Dywanowym. Trasy narciarskie są ratrakowane , oświetlone i sztucznie śnieżone co umożliwia po naśnieżeniu jazdę nawet przy plusowych temperaturach do późnych godzin wieczornych. Przy wyciagach znajduje się bardzo dobrze zaopatrzona Wypożyczalnia Sprzętu Narciarskiego a w niej wypożyczycie Narty, Deski Snowboardowe, Skki Trikke, Kije, Buty Narciarskie i Snowboardowe, Kaski, Gogle itp. Ale Sabat to nie tylko Ośrodek Narciarski, ale Ośrodek Całoroczny - Park Rozrywki i Miniatur na który składa się Aleja Miniatur "Wonderful World", Park Linowy, Tor Quadowy, Wypożyczalnia Quadów,Plac Zabaw Dla Dzieci z basenami z łódeczkami i kulami "Zorbing"w którym można spędzić z całą rodziną przyjemne i niezapomniane chwile. Sercem ośrodka jest Piękna Restauracja "Magia Sabatu", która ugości pysznymi i regionalnymi daniami nawet najwybredniejszych smakoszy a panorama jaka rozciąga się z okien Restauracji jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Nie ma na świecie takiej Restauracji z której widać trasę narciarską obok, której można obserwować najcenniejsze zabytki świata ale też nie ma trasy narciarskiej pod Piramidami w Egipcie. Nauczysz się jeździć na nartach czy desce snowboardowej pod Wieżą Eiffla i Big Benem obok tych budowli mamy szkółkę narciarską z wyciagiem dywanowym. To tylko u nas można jeździć na tyrolkach nad Wodospadem Niagara i Operą w Sydnej. Przeżyjecie to wszystko u nas . Park Rozrywki i Miniatur SabatKrajno to Sport-Rozrywka i Edukacja Dla Całej Rodziny. Zapraszamy!!!

sabatkrajno.pl


Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie jest instytucją kultury, której wszystkie działania skierowane są do dzieci, rodziców i osób pracujących z dziećmi. ECB zostało powołane w 2005 roku przez Gminę Pacanów i Samorząd Województwa Świętokrzyskiego w celu przekształcenia Pacanowa w Europejską Stolicę Bajek. Pomysłodawcą idei jest Waldemar Dąbrowski – Minister Kultury w latach 2002 – 2005. Z jego inicjatywy w 2003r. w Pacanowie zorganizowano pierwszy Festiwal Kultury Dziecięcej. Festiwal stał się bodźcem do stworzenia nowoczesnego dziecięcego ośrodka kultury o znaczeniu międzynarodowym, którego zadaniem jest bawiąc uczyć. Nie ma w Polsce lepszego miejsca na taką działalność jak właśnie Pacanów, którego po całym świecie szukał rezolutny Koziołek Matołek. Od 2010r. Europejskie Centrum Bajki działa w nowej siedzibie- w wielofunkcyjnym obiekcie dla dzieci znajduje się biblioteka z czytelnią i księgarnią, sala kinowa i teatralna oraz sale warsztatowe. Budynek otaczają ogród zmysłów z altanami, a także kuźnia, która ma upamiętniać słynnych kowali z bajki "120 Przygód Koziołka Matołka". Nad stawem swoje miejsce znalazł amfiteatr. Budowa tej nowoczesnej siedziby ECB została sfinansowana ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Świętokrzyskiego oraz Gminy Pacanów.

stolica-bajek.pl